Tradycja i współczesność, realne zmiany klimatu i ludowa obrzędowość, poezja piewców rolniczej pracy i świeżo wypieczony bochenek chleba z najnowszych zbiorów. Wszystko to spotyka się i zgodnie egzystuje na dożynkowych uroczystościach w sołectwach, powiatach i województwie.
Kujawsko-Pomorskie dożynki wojewódzkie odbyły się właśnie w Grudziądzu. Były podsumowaniem dorocznych prac w polu, w zakładach przetwórstwa rolnego, u producentów nowoczesnych maszyn wspomagających rolników i działalności organizacji wiejskich, wśród których przodują koła gospodyń wiejskich.
Upalne letnie dni 2024 sprzyjały organizatorom tegorocznych spotkań dożynkowych, a ekspozycjom dorodnych misternych plecionek wieńcowych nie było końca i każdy był inny i każdy piękniejszy. Gospodynie prezentowały wiejskie specjały regionalnej kuchni, na stoiskach można było kupić ludowe dekoracje i całkiem nowoczesne gadżety.
Organizatorzy – lokalni samorządowcy zapraszali na swe dożynkowe uroczystości liczne grono przedstawicieli organizacji pozarządowych, władz powiatowych, parlamentarzystów.
Wydarzeniem inaugurującym żniwny czas było XVI Dożynkowe Spotkanie Rolników Pomorza i Kujaw w dworku Prezydenta RP w Ciechocinku. Wśród zaproszonych – senator lewicy Stanisław Pawlak. W swoim przedwyborczym programie rolnikom i nowoczesnej wsi poświęcił cały rozdział. Utrzymuje kontakt z producentami żywności i zna ich oczekiwania. Przez wiele lat pracował w wojewódzkiej sejmikowej komisji rolnictwa…
Stanisław Pawlak gościł jeszcze w wielu dożynkowych świętach, m.in. w Lubieniu Kujawskim i gminie Włocławek.
Na uroczystości rolników zapraszany był także poseł Lewicy Piotr Kowal z Włocławka. Piastuje swój mandat od niedawna, chętnie zatem spotykał się z mieszkańcami wsi ze swojego okręgu. Był m.in. w Boniewie, Brześciu Kujawskim, Osięcinach, Lubieniu, Grudziądzu… Wszędzie, zabierając głos, wyrażał szacunek dla ciężkiej pracy rolników oraz hołd tradycji.
– Brześć Kujawski jest dla mnie miejscem szczególnym – to tu spędziłem wiele lat swojego życia, tu dorastałem i stąd czerpię siłę do mojej pracy na rzecz nas wszystkich.
Z jednej strony, dziękujemy za plony i za to, że nasze rodziny mogą cieszyć się owocami ciężkiej pracy rolników. Z drugiej strony, wyrażamy naszą wdzięczność rolnikom, którzy każdego dnia, bez względu na pogodę, dbają o to, by na naszych stołach nie zabrakło chleba.
Zwracał uwagę na nieocenioną rolę rodziny. To właśnie rodzina jest fundamentem, na którym budujemy życie i naszą przyszłość. W rodzinie uczymy się pracowitości, odpowiedzialności i szacunku dla tradycji. Wkład kobiet i dzieci jest fundamentalny dla funkcjonowania i przetrwania gospodarstwa, zwłaszcza w tych mniejszych, rodzinnych rolnictwach, gdzie każda para rąk jest na wagę złota. Wspólna praca wzmacnia więzi rodzinne i przekazuje ciągłość wartości związanych z szacunkiem do ziemi i tradycji rolniczych.
Poseł podkreślał, jak ważna jest ekonomiczna i werbalna wdzięczność wobec naszych rolników. Ich praca zasługuje na godziwe wynagrodzenie, a my jako społeczeństwo powinniśmy dążyć do tego, by rolnictwo było nie tylko powodem do dumy, ale także opłacalnym zajęciem.
Życzył zdrowia, obfitych plonów i pomyślności na każdy dzień!
W dożynkowych uroczystościach uczestniczył także Piotr Hemmerling – I wicewojewoda kujawsko-pomorski i lider Nowej Lewicy w województwie. Gościł m.in. na dożynkach powiatowych w miejscowości Jezioro Małe Żnińskie. Reprezentował też władze rządowe regionu podczas dożynkowych uroczystości wojewódzkich w Grudziądzu.
Dodał rangi słowom z wystąpień posła Piotra Kowala, podkreślając, że w przyniesionych tu okazałych, misternie wykonanych wieńcach dożynkowych, kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za dobre zbiory. Dobre w naszym regionie mimo trudnej suszy, cenione, jak w strofach cytowanego Syrokomli:
O zlepku żytni! okruszyno marna!
Jakże twe dzieje ciekawe dla człeka!
Z twojemi losy tak ściśle się splata
I jasny pałac, i chróściana chata!”.
W wojewódzkich uroczystościach dożynkowych w Grudziądzu uczestniczyła posłanka lewicy do Parlamentu Europejskiego Joanna Scheuring-Wielgus. Posłanka nie kryła satysfakcji z ostatecznego rozstrzygnięcia wyroku w jej sprawie sprzed 4 lat (wejście do kościoła w Toruniu i upomnienie się o prawa kobiet). Kasacja „ziobrystów” uniewinniającego wyroku toruńskiego sądu skierowana do Sądu Najwyższego zakończyła się orzeczeniem, że zachowanie posłanki nie miało żadnych znamion czynu zabronionego. Przestępstwa nie było!
Jak wieść marszałkowska niesie, przyszłoroczne dożynki wojewódzkie organizować będą: miasto Bydgoszcz i powiat bydgoski. Stosowne nominacje z rąk marszałka kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego odebrali Anna Zofia Mackiewicz - zastępczyni prezydenta Bydgoszczy (wiceprzewodnicząca RK Nowej Lewicy) oraz Piotr Kozłowski - starosta bydgoski. Oboje zapewnili, że w przyszłym roku dożynki wojewódzkie będą co najmniej tak wspaniałe jak tegoroczne w Grudziądzu!
Fot. uczestników
Opr. nim, 25 sierpnia 2024 r.