Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Radomiu
Z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, przedstawicieli organizacji społecznych i kombatanckich oraz młodzieży szkolnej, w Radomiu odbyły się 11 listopada obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczęła je msza św. w katedrze pw. Opieki NMP. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek, pod pomnik Czynu Legionów.
Rynek jest historycznym miejscem w walce o niepodległość. Gościł wielu uczestników tej walki. Przemawiał na nim naczelnik Tadeusz Kościuszko. Przebywał z oddziałem książę Józef Poniatowski. U zarania niepodległości spotykali się tu polscy socjaliści. Jako naczelnik Państwa gościł Marszałek Józef Piłsudski.
W czwartek 11 listopada odbył się tu ceremoniał wojskowy , rozpoczęty złożeniem przez dowódcę Garnizonu Radom meldunku Wiceministrowi Obrony Narodowej Wojciechowi Skurkiewiczowi. W wypowiedzi okolicznościowej W. Skurkiewicz powiedział m.in. - Nieprzypadkowo od szeregu dni prowadzona jest akcja "Murem za polskim mundurem". To jest akcja wsparcia dla tych, którzy są na granicy, którzy zaraz mogą być na granicy, ale również dla ich rodzin. Zachęcam do wspierania polskich żołnierzy, funkcjonariuszy straży granicznej, policji, gdyż oni na to zasługują. Służą przecież Rzeczypospolitej, wypełniając słowa roty przysięgi.
Wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik nawiązał do zwycięskiego finału walki o niepodległość. Przypomniał, że Radom i radomianie odegrali w wydarzeniach sprzed 103 lat szczególną rolę. - Zanim 11 listopada Józef Piłsudski, odebrał z rąk Rady Regencyjnej władzę nad wojskiem, co czcimy dziś jako początek wolności i niepodległości, Radom był już niepodległy od 10 dni. Stało się tak za sprawą obywateli miasta, którzy 2 listopada 1918 roku wzięli swój los we własne ręce, rozbrajając austriacki garnizon, przejmując władzę i powołując tzw. Republikę Radomską. Tym samym nasze miasto stało się jednym z pierwszych wolnych od zaborcy miast w Królestwie Polskim. Radom 1918 roku był i jest przykładem, jak w poszanowaniu demokratycznych praw wszystkich stanów i grup społecznych, można budować wspólnotę - mówił wiceprezydent.
Odnosząc się do aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy powiedział . - Wyrażając wielki szacunek dla odpowiedzialnej i trudnej pracy służb stojących dziś na straży granicy z Białorusią, szczególnie mocno doceniamy naszą obecność w Unii Europejskiej i NATO. Polska nie jest w Europie osamotniona. Jest silna siłą swoich międzynarodowych sojuszy. A naszym wspólnym obowiązkiem jest troska o ich trwałość i poszanowanie, leżących u ich podstaw, wspólnych wartości - powiedział wiceprezydent.
Podczas uroczystości został odczytany Apel Poległych oddający cześć uczestnikom, bohaterom walki o niepodległość. Żołnierze uczcili ich pamięć salwą honorową. Przedstawiciele WP, służb mundurowych i organizacji społecznych złożyli kwiaty i wieńce. Uczyniła to też delegacja Rady Miejskiej Nowej Lewicy w Radomiu reprezentowana przez Marka Ratuszyńskiego, Patryka Fajdka i Ewę Barszczyńską.(k)
Radom, dnia 11 listopada 2021r.
Relacja FOTO z uroczystości: